Kasuta oma auto tulesid õigesti! ?

AuTotu 2 aastat 7 kuud tagasi
Viimases autolehes tulede kasutamisest rääkivas artiklis häiris tugevalt üks lause. Kuigi alapealkirjas on kirjas "Udutuled ja lähituled tavaoludes kokku ei käi", siis tekstis olevast lausest "Neid (s.t. udutulesid) võib kasutada ka lähitulede asemel, aga mitte lähituledega koos." ei saa mitte kuidagi aru. Kas siis ka pimedal ajal tohib kasutada udutulesid lähitulede asemel? Ja kas ka halva nähtavuse korral (udu, tihe sadu) ei tohi udutuled ja lähituled koos põleda?
Eks see udutulede teema ole vana ja igalühel on oma arvamus. Mina isiklikult olen (autole tehases paigaldatud) udutulede pooldaja, aga kui targemad on otsustanud, kuidas tulesid kasutada, eks siis kasutamegi vastavalt seadustele ja päeval tagumisi tulesid ei kuluta.

Praegu olen tähele pannud hoopis teistsugust probleemi tulede kasutamisel. Viimastel aastatel tuleb igal sõidul vastu mitu autot, mille vasakpoolne (juhipoolne) tuli vaatamata lähituledele on kuidagi eredam ja häirib. Algul mõtlesin, et see on mingi pirni viga, aga lõpuks sain aru, et tegelikult on need vasakpoolse liikluse jaoks mõeldud tuled. Palju tuuakse ju autolammutustesse inglismaa autosid, kust siis ka tuled lähevad kasutusse, aga mitte sobilike hajutitega. See peaks vist(?) küll ülevaatuses välja tulema, aga pole kindel. Nimelt aitasin tuttaval pea paarkümmend aastat tagasi tuld vahetada. Lihtsalt huvist võrdlesin tulesid ja panin tähele, et paigaldatava tule (mis läks siis juhipoole) hajuti oli sarnane kõrvalistujapoolse omaga, samas kui eemaldatava tule oma oli hoopis teistsugune. Seega hakkas tee keskpaika valgustama tuli, mis inglismaal valgustab teeperve. Samas ma tean, et sellel autol ülevaatusel probleeme polnud.
. 2 aastat 7 kuud tagasi
Miks sa tahad olla nii loll ja seda avalikult foorumis eksponeerida? Liiklusseaduses on tulede kohta kõik kirjas ja ilmne on, et sa pole seda kordagi lugenud. Kahju, et meie hulgas on selliseid juhte, kes seadust ei tunne.
Ja tuli võib heledamaks muutuda ka valesti paigaldatud pirni tõttu.
Ju ma siis ikka olengi loll kui pole liiklusseadust lugenud. Aga kas Teie olete lugenud liiklusseadust vähemalt 26 korda, sest niipalju kordi on liikluseadust selle kehtimahakkamisest muudetud.
Jah, ma ei ole liiklusseadusest tulede kohta käivat infot nii täpselt lugenud, sest ma ei kasuta ilmaasjata udutulesid. Niipalju ma tean, et päevatuledega koos ei pea põlema ääre- ja numbrituled, kuna minu autol on olemas päevatuled. Aga ma tean ka niipalju, et esimesed udutuled tohivad põleda ka koos lähituledega udust või sajust põhjustatud halva nähtavuse korral.

Eksponeerin oma lollust sellepärast, et minu arvates ütleb artiklis olev lause, et udutulesid tohib kasutada lähitulede asemel, aga mitte mingil juhul koos lähituledega. Pakun välja, et mõeldi seda lauset tegelikult nii - Udutulesid võib kasutada lähitulede asemel, aga sellisel juhul mitte koos lähituledega.

Ja seda ma tõesti ei teadnud, et ka pimedal ajal võib kasutada esimesi udutulesid lähitulede asemel. Mina peaksin seda sätet natuke liiklusohtlikuks, nagu ka päevatulede lubamist ilma ääre- ja numbrituledeta, aga see on ainult minu arvamus.

Valesti paigaldatud pirn - Tundub, et neid töökodasid on kõvasti juurde tulnud kus suudetakse pirne tuledesse valesti paigaldada.
zimnik 2 aastat 7 kuud tagasi
See, et udutulesid tohib kasutada lähitulede asemel peaks tähendama seda, et siis peavad põlema nii park/kabariit kui ka udutuled. Muidugi öösel jah nii ei tohiks ringi sõita. Muidugi udukaid vist ei ole võimalik ennem põlema pannagi kui tulede lüliti ei ole keeratud vähemalt park/kabariit tulede peale.
. 2 aastat 7 kuud tagasi
Kus on kirjas, et pimedas võib vaid udukatega sõita? Kustkohast selline loll mõte pähe tuli?
See on jah loll mõte, aga Liiklusseadus lubab seda:

§ 42. Udutulede kasutamine

(2) Eesmisi udutulesid võib kasutada ka käesoleva seaduse § 40 lõikes 1 nimetatud juhul lähitulede asemel.

§ 40. Tulede kasutamise üldnõuded
(1) Sõidu ajal peavad mootorsõidukil põlema lähi- või kaugtuled ning ääre- ja numbrituled. Trammil peavad sõidu ajal põlema lähi- ja ääretuled. Haagisel peavad sõidu ajal põlema ääre- ja numbrituled.

Kui keegi suudab Liiklusseadusest leida mõne viite, mis keelab pimedas sõites lähitulede asemel udutulesid kasutada, siis palun andke teada ja postitage siia.
. 2 aastat 7 kuud tagasi
Eks ta paraku nii ole, et leides seadusest mingi näpuka, hakatakse võidurõõmsalt kaagutama- nää, seadus lubab, nii teemegi.

Aga kas seda punkti järgite? Vaevalt. Udukatega sõitja peaks sel juhul suisa 50ga sõitma, sest üle paarikümne meetri udukas ei näita.
§ 50.
3) viima kaugtuledelt lähituledele üleminekul sõidukiiruse vastavusse uue nähtavusulatusega

Aga see- sõidu ajal on lubatud ka kaugtuled- kas laseme siis päev otsa kaugetega ringi? Kindlasti laseme.
(1) Sõidu ajal peavad mootorsõidukil põlema lähi- või kaugtuled ning ääre- ja numbrituled.

Ja see- palju olete näinud ühesilmseid ja paljud neist ohukatega sõidavad?
§ 39. Juhi märguanded
7. Sõitval sõidukil peavad põlema ohutuled pimeda ajal või halva nähtavuse korral, kui üks lähituli või vähemalt üks tagumine ääretuli ei põle.

Niiet pole mõtet targutada, vaid liigelda mõistusega ja teistega arvestades. Ja tsiteerides klassikuid: Näe ja ole nähtav.
valdur1 2 aastat 7 kuud tagasi
Siiani pole keegi kirjutanud kas lähituled ja udutuled võivad korraga põleda ehk vastutuleval autol põleb korraga 4 kuni 6 ( ääretuled) tuld. On see siis rikkumine või mitte ja mida see autojuhile annab kui lähituledega koos põlevad ka udutuled? Oma täisautomaatse tuledevahetusega pole ma mõelnud sellele, kas esimeste udutulede sisse lülitades kustuvad lähituled ära. Vist mitte. Peab vaatama. Pealegi muutub LE üsna tihti ja ei jõua seda järgida. Loodad et nii kardinaalselt see ei muutu et trahvi saad.
Aga ohutuledega sõites peab vist kiirust vähendama. Lihtsam ikka 1 lähitulega 90 edasi lasta ilma ohutulesid sisse lülitamata.
Maie 2 aastat 7 kuud tagasi
Sa kuradi Valdur jälle ennast täis kaaninud. Ma ütlesin sulle, et kasi magama, mitte ära hakka liiklusseadust lugema, sest nagunii sa praegu midagi aru ei saa. Hommikuks kaineks saad, siis loed edasi.
Kallis . . Loe ikka liiklusseadust ilusti. Kaugtuledega päevavalges sõita ei tohi:

§ 41. Kaugtulede kasutamine
(1) Kaugtulesid võib kasutada sõidul pimeda ajal või halva nähtavuse korral.
Ja ega lähituledega kah tohiks pimedal ajal 90-ga sõita. Aga kommentaarides kiruvad kõik neid, kes pimedas vastutulevate autode korral kiirust vähendavad ehk siis valivad sõidukiiruse vastavalt nähtavusele.
qp 2 aastat 7 kuud tagasi
Ohh teid küll, udutulesid võib kasutada päevatulede asemel kui selleks on lähituled. Muul ajal vaid halva nähtavuse korral. Ja mu arust üksinda ilma lähikata on nad üsnagi hädised.

Mai saa aru, mida see tähendab;" Kallis . . Loe ikka liiklusseadust ilusti. Kaugtuledega päevavalges sõita ei tohi:" Kust selline kild tuli?
Unn 2 aastat 7 kuud tagasi
Tallinn-Tartu maanteelt. Politsei on peatanud rikkuja. On õhtu ja pime. Ja rikkuja auto seisab pooltuledega, millest üks pealegi silma reguleeritud, teeservas - lisaks värvimuusika. Kas saaks teisiti?
. 2 aastat 7 kuud tagasi
Ei saa teisiti, ei oska, ei taha. Me naerame telekas võimalik vaid venemaal videosid, aga endil meil samasugused tolbajoobid rooli taga. Isegi kohtasin ühel hommikul lähituledes xenonitega mersut, mis teepervel seisis ja vilgutas ohutulesid (siiski tubli, taipas ohukad tööle panna). Loomulikult nägin ma neid alles tahavaatepeeglist ja mersu p.sest paistmas, sest läbi xenonite kauni sära polnud ju s.ttagi näha. Ja kuni ma temani sõitsin, mõtlesin pikalt, et mis värk seal toimub- tuled säravad, miskit justkui ei kiiresti vastu ka ei sõida, vist ikka seisab... väike hommikune virgutusmõtlemine.
spark 2 aastat 7 kuud tagasi
Üks asi veel.
Kui jäädakse kuskile seisma (ka vastassuunda ...) natuke kauemaks, kui lihtsalt kedagi sõidukisse peale võttes või sõidukist välja lastes siis keegi ei viitsi tulesid paktuledele ümber lülitada.
Udu 2 aastat 7 kuud tagasi
"Udutulede kasutamine koos esituledega on lubatud ainult ja üksnes udust või sajust põhjustatud halva nähtavuse korral."

www.liikluskasvatus.ee/taiskasvanud/teemad/autojuhile-ja-soitjale/tulede-kasutamine/
. 2 aastat 7 kuud tagasi
Fakt on see, et meie võime ju siin tarka juttu ajada, aga pilt liikluses jääb samaks, sest kes pole siiani seadust lugenud, ei tee seda ka edaspidi ning kui just politsei ei sekku ning märkust ei tee, sõidab ta samamoodi rahuga edasi. Kui inimene just päris loll ei ole ja udukad kunagi autot ostes kogemata sisse lülitanud, siis peab ta udutulede lülitit teadlikult lülitama (õigemini see ilmselt ongi tal pidevalt sees) ning see näitab, et ta kas vilistab seadusele või mõtleb tõemeeli, et kõik tuled on lubatud ja udukad teevad ta nägemise paremaks. Või ta tõesti ei tea, mis lüliti see on. Aga täna tegin ka ise bläkki- ootasin lapsi, keerasin tuled maha ja pärast sõitsin tuledeta koju. Juhtub.
Parm... 2 aastat 5 kuud tagasi
Tuledeta sõitsid koju, kuna märguandmine on kadunud. Keegi ei vilguta enam, kui tuled ei põle. Nagu hobused silmaklappidega, aga klapid on ees:)
. 2 aastat 5 kuud tagasi
Vahel ikka vilgutavad ja vahel ka ise vilgutanud. Aga eks siin töötab sisetunne, kellele vilgutada- kui asula vahel mõni põdur papi-mammi või tibin vastu tuleb, siis ega need saa midagi aru mis sa seal vilgutad. Maanteel mõni raju bemm või midagi sellist- las läheb, sellistel nagunii kamakaks. Bussid, veokad- neile ikka annan märku.
Vilku 2 aastat 5 kuud tagasi
Olen mõelnud, et ehk tasub pimedapoolsel ajal märku anda ka neile, kes rahumeeli sõidavad parktuledega.

Lisa postitus

© auto24 AS. Ajakirja Autoleht kodulehel www.autoleht.ee avaldatud tekstide ja fotode kopeerimine ja kasutamine ükskõik millisel viisil on keelatud ilma väljaandja kirjaliku loata. Kõik õigused kaitstud.