Alkoholi liigtarbimine ( ka rooli taga)

Jaanus 3 aastat 4 kuud tagasi
Karsklasena vaatasin tänahommikusi uudiseid õudusega. Ühelt poolt käib Eesti suurimaid alkoholitootjaid kohtus oma õigusi nõudmas, aga teisalt on politsei suurte jõududega üle Eesti puhumisreide korraldamas. Võin kuuekandjatele juba ennustada, et nende reid on väga edukas kui saab eduks pidada kaasmaalaste karistamist. Karistada meie riik oskab, aga ennetada mitte niiväga. Kui 101 " lammast" on trahviraha järgmisse eelarveaastasse juba sisse arvestanud, ei saagi kunagi tulemused paremaks muutuda. Kas ma olen ainuke eestlane kes oskab selle probleemi kohe lahendada? Kuna riigipeadele meeldib Soomet heades asjades eeskujuks tuua siis minu arust on soomlaste alkopoliitika kergesti Eestisse üle võetav. Praegu tõsteti aktsiisi täpselt niipalju, et joodikust pereisa ostab ikka selle pudeli viina, aga leivapätsi enam ei osta. Alkohol PEAB olema luksuskaup!!! Muidu varsti on meie riik ennast põhja joonud. Telekas ja muus meedias näidatakse venelasi ja Venemaad kui suurt joodikute riiki, aga tegelikkus näitab, et oleme ise palju hullemad.
Siin aitab alkoholi hinna võrdsustamine Soome ja Rootsi tasemle. Aga niikaua kui valitsus näeb inimeste karistamist kui riigikassa täitmise võimalust, niikaua ei muutu Eestis mitte midagi paremaks.
Saunaõlle jutuga meestele ütlen niipalju, et ei pea ennast segi imema. Aitab ka ühest pudelist või siis üldse kvaliteetsest kaljast.
. 3 aastat 4 kuud tagasi
Hea näide soomlaste hinnapoliitika toimimisest on Tallinna sadamas hästi näha. Kes on jooja tüüp, see joob ikka edasi. Suhtumine võib muutuda alles aja jooksul, kui kasvavad peale uued põlvkonnad, kellel pole taolist harjumust välja kujunenud, aga kui praegu midagi kardinaalsemat ette võtta, siis esiteks suureneb salaalkoholi osakaal ja teiseks jääb paljudel peredel tõesti toiduraha vähem järgi. Ütleb ka vanasõna, et küürakat parandab ainult haud ja siga leiab ikka pori. Puhumisreide tehakse kogu aeg, karistusi ka vaikselt karmistatakse, aga roolijoodikute arv ei näita vähenemist. Seega probleem on inimeses endas, mitte alkoholi kättesaadavuses.
Soomlased käivadki Eestis odavat alkot ostmas. Ja lahendus ongi öelda, et probleem inimeses endas ja edasi nii panna? Mulle ei tundu see eriti jätkusuutlik. Noortel on juba oluliselt tõsisemad probleemid kui alkohol. Noored tarvitavad järjest suuremates kogustes narkootikume. Paneme siin ka silmad kinni? Tean, et see on täielik tabuteema Eestis, aga see, et keegi sellest rääkida ei taha, ei vähenda probleemi.
Kallist alkoholi ei jõua vaene inimene osta, see on fakt! Niiet pole mõtet vaidlemise pärast vaielda. Küll tänane reid näitab seda, et pimesilmi rinigi käimine ei ole probleemi mitte lahendamas vaid hoopis süvendamas.
Ja uue generatsiooni puhul ei aita ka see, et politseid peetakse julmaks, üleolevaks ja ainult karistavaks organisatsiooniks.
Aga jah, karistada on alati oluliselt lihtsam kui ennetada.
Uus generatsioon kasvas üles loosungi all :" Ära löö last, karu näeb". Ja selle tagajärjed on kahjuks käes. Paljudel noortel on täielik karistamatuse tunne.
Kui tookord see kampaania tehti, oleks pidanud ka lapsevanematele pöörama rohkem tähelepanu ja andma nõu kuidas saada hakkama lapsega kes sellist olukorda ära kasutavad. Jäi aga seegi kampaania poolikuks. Sellele pole juu ka mõtet vastu vaielda kuna mäletan oma lapsepõlve ja neid kampaaniaid ideaalselt.
Karistamine ei ole lahendus. Kahju, et sellest isegi kaasmaalased aru ei saa, rääkimata valitsusest.
. 3 aastat 4 kuud tagasi
Minu arust on kõige kitsarinnalisem lähenemine vaid hinna tõstmine- see ei muuda midagi, sest nagu juba ütlesin, kes on jooja tüüp, see joob ikka edasi ja kasvõi perekonna kõhu arvelt. Mõni ehk jah võib olla jätab teinekord kaks purki õlut ostmata ja võtab vaid ühe või ostab sünnipäevaks kahe kangema asemel ühe, aga sellised üldjuhul ka ei roni joogisena rooli, aga see kõik on suhtumise küsimus ja vaid hind ei muuda suhtumist eriti palju. Narkootikumid on keelatud, aga ikka tarvitatakse- kas siin on nüüd riik miskimoodi süüdi, et kraam on kättesaadav? Nagunii võetakse neid diilereid pidevalt vahele, aga kaup on ikka turul olemas- loodus tühja kohta ei salli ja nõudlus määrab pakkumise. Erinevaid alkoholikeelu poliitikaid on ajaloost väga palju näidetena tuua, aga kõik nad on sumbunud või kaotatud. Enamus mäletab hästi gorba aega, kus vanusepiir tõmmati 21a. peale, müüma hakati kella kümnest jne- ei mäleta küll, et see oleks joomist vähendanud, pigem olid kõik mehepojad kell kümme poelettide taga selmet töökohal rahulikult töötada. Taksoviin oli vene ajal kuum kaup. USA kuiva seaduse ajad ja praegusedki piirangud mõnedes osariikides- metsakohina ajamine käis ja käib praegugi sellest hoolimata. Eestiaegne salapiirituse vedu- äri missugune. Valge inimese maailmas on alkohol alati olemas olnud ning ülinaiivne on see, kes vaid kõrge hinna abil selle piiramist proovib. Nopime kõik roolijoodikud autodest välja ja topime türmi- mõneks ajaks on rahu jah ning mõni isegi võtab ehk õppust, aga üldpilti see ei muuda. Kuni kasvavad lapsed sellistes peredes, kelle vanem(ad) on alkoholiga sina peal ning enamus raha kulub joogile, mitte laste heaolule ja nende arendamisele, sirgub paljudest uus tarbiv põlvkond.
Et kritiseerid, aga lahendust ka nagu välja pakkuda ei oska.
Diilerite taga ajamine on kitsarinnaline tegevus. Aga tundub, et politsei ei julge diileritest ülespoole asja uurida. Ei tea küll miks??? Väga kitsarinnaline oleks arvata, et võiks samamoodi edasi lasta. Lausa utoopiline, aga samas selle debiilse keskmise eestlase arvamus. Kui sul ei ole alkoholiga probleeme siis ei ole vaja sõna võtta. Olen ise olnud selles mustas augus, on paljud sugulased ja sõbradki. Kõiki inimesi ühesugusteks pidamine on samuti kitsarinnaline. Ka joodik on inimene, seda ei tohi kunagi unustada. Aga eks siis hakkab inimeseloom mõtlema kui endal kellegi lähedasega midagi juhtub. Kui siiski...
Nämmutada võib,et hinnatõstmine ei aita. Aga siis tuleks välja pakkuda misasi aitab. Võtaks korra silmaklapid peast ja hakkaks mõtlema, et seesama alkohoolik on meie kaasmaalane ja näpuga näitamise ja süüdistamise asemel on vaja reaalseid tegusid.
Niiet vaielda ainult vaidlemise pärast on lauslollus.
. 3 aastat 4 kuud tagasi
Jah, praegune tendents on sinna, et tõstame hinda ja ehitame kauplustesse vaheseinad ning probleem kaob. Elame, näeme... Ja eks seda hinda ole juba ka varem tõstetud.
Eks ole minulgi olnud aegu, kus mingi kogus alkoholi, kasvõi paar õlut, oli igapäevane nähtus. Ka rooli sai üsna tihti lõhnadega istutud. Uhkust selle üle ei tunne, aga see oli mu minevik ning tänu taevale, et midagi hullu ei juhtunud. Isegi mitte tavalist plekimõlki. Ju siis kaitseingel hoolis minust. Tean-tunnen isiklikult mitmeid inimesi, kes igapäevaselt olid tublid ja karsked tööinimesed, aga kord või kaks aastas langesid tsüklisse, mis kestis kahest nädalast kuni kuu ajani. Hoolimata kõigest, ka rahapuudusest, said nad oma päevaannuse ikka kätte. Olen ise piisavalt klappinud pudeli jaoks ning see pudel ka kätte saadud. Suvalisel kellaajal. Olid ajad, kus samakas tilkus ja me jõmisesime ümber aparaadi. Seega kokkupuudet alkoholiga on olnud, aga kõigest hoolimata olen suutnud tänaseks selge pea säilitada. Enam muidugi suurt seost selle kraamiga ei ole, kuid tagasi vaadates võib öelda, et probleemi ei lahenda hindade tõusu ja pudelite seina taha peitmisega. Mingit abi võib sellest olla, aga mitte täielikku. Seega isiklikult mina ei näe muud lahendust kui maailmas alkoholi täielikku kaotamist. See muidugi utoopia ja siis tulevad asemele teised ained. Inimest suudab aidata ainult tema ise.
. 3 aastat 4 kuud tagasi

Lisa postitus

© auto24 AS. Ajakirja Autoleht kodulehel www.autoleht.ee avaldatud tekstide ja fotode kopeerimine ja kasutamine ükskõik millisel viisil on keelatud ilma väljaandja kirjaliku loata. Kõik õigused kaitstud.